Az Energoexpo Magyarország meghatározó, integrált energetikai fóruma. Az energiaellátás folyamatos biztosítása és megfizethető ára komoly rizikófaktort jelent a mindennapokban. Az Energoexpo 2023 Energetikai Konferencia (melynek április 27-28-án a debreceni Kölcsey Központ ad otthont) ennek kiszámíthatóbbá tételével igyekszik segítséget nyújtani a legfrissebb információk megosztásával. Az Energoexpo 14 éven át Magyarország meghatározó, integrált energetikai fóruma volt, amelyet konferenciák kísértek. A V-Trade Kiállítások Kft. szakemberei úgy ítélték meg, hogy ismét időszerű egy energetikai témájú, az energiahatékonysággal és fenntarthatósággal foglalkozó rendezvény, amely azonban nem kizárólag a szakmát, hanem az energetikai aktualitások iránt érdeklődő közönséget is megszólítja.
Pajna Zoltán, Hajdú-Bihar megye önkormányzati elnöke megnyitójában arról számolt be, hogy a mögöttünk lévő hét éves uniós költségvetési ciklusban 41 hajdú-bihari településnek valósut meg összesen 7,3 milliárd forint értékben energetikai célú beruházása.
Pajna ZoltánA most futó kiírás keretében már több mint 5,2 milliárd forintnyi forrást tudtunk kihelyezni. Ez azt jelenti, hogy a települési önkormányzataink is hozzájárulnak a klímasemlegességhez. Jó hír, hogy további 4,2 milliárd forint pályázati lehetőség nyílik meg a vármegyében várhatóan ősszel a gyógyfürdőink energetikai korszerűsítésére. Már ma is van 3 olyan településünk (Létavértes, Kaba és Földes) ahol az elmúlt években a termál energia hasznosításával elérték, hogy az önkormányzati intézményeik gázfelhasználása közelítsen a nullához
– mondta a politikus.
A kormány energetikai stratégiájáról Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium energia- átmenetért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy mozgalmas két év van mögöttünk, és vélhetően legalább ilyen hosszú izgalmas időszak áll előttünk. Három alapvető cél az, ami meghatározza a hazai energiapolitikát: legyen elérhető az energia, megfizethető legyen és a környezetet ne terhelje. Az ellátásbiztonság a megfizethetőség és a fenntarthatóság célrendszerében mozgunk, a hangsúlyok azonban a körülöttünk zajló eseményekhez igazodva módosulhatnak.
Horváth ViktorMost éppen az ellátás-biztonságon van a fő hangsúly, az elmúlt egy évben valamennyi kormányzati intézkedés ezt igyekezett a lehetőségekhez mérten elősegíteni. Attól, hogy kicsit kezdenek megnyugodni az energiapiacok, nem dőlhetünk hátra. Az energia-függetlenségünk növelésére törekszünk. Tavaly 18 százalékos megtakarítást ért el az ország. A takarékosságon belül kiemelt hangsúlyt kap a földgázzal történő takarékoskodás. Ugyanakkor nő a megújuló energiaforrások szerepe. Jelentős potenciál van a geotermiában, valamint a biogáz-előállításban. Fokozódik idehaza a villamosenergia-termelés, és ennek a további növekedésével számolunk.
Az energetikai stabilitás a fenntarthatóság tükrében című előadásában dr. Kiss Csaba, az MVM Balance Zrt. és az MVM Mátra Energia Zrt. elnök-vezérigazgatója arról beszélt, hogy a cégcsoportjuk fejlesztési stratégiája szorosan kapcsolódik a magyar energiapolitikához.
Mi is az ellátásbiztonság-megfizethetőség-fenntarthatóság jegyében működtetjük a piacvezető cégcsoportot, a fejlesztéseink, a beruházásaink is ehhez igazodnak. Komoly fejlesztésekbe fogtunk annak érdekében, hogy a rohamosan növekvő elektromosenergia-igényt képesek legyünk kiszolgálni. Hosszú évek óta nem épült új erőmű az országban, ezt a hiátust most pótoljuk. Több gázturbinás projekten dolgozunk, a legkorszerűbb technológiát felhasználva, és ugyanez elmondható a készülő két új energiatárolóról is. Rengeteg új projektet készítünk elő, rajtunk tehát nem fog múlni, hogy az ipar és az ország növekvő energiaigényét biztonsággal kiszolgáljuk
– jelentette ki a cégvezető.
Fotó: megyei önkormányzat
A rendezvényig hátralévő idő: